Kuchnia to pomieszczenie spełniające szczególne funkcje

Kuchnia to pomieszczenie spełniające szczególne funkcje w każdym mieszkaniu. To tu w końcu przygotowuje się i nieraz spożywa posiłki, a ponadto wykonuje sporo tzw. prac domowych. Oczywiście wiąże się to z dwoma kwestiami, niezwykle istotnymi dla aranżacji wnętrza. Po pierwsze – w kuchni na widoku często znajdują się różne produkty spożywcze, szczególnie warzywa i owoce.

Po drugie – planując wystrój kuchni należy wziąć pod uwagę obecność specyficznych sprzętów i urządzeń AGD – zarówno tych dużych (lodówka, piekarnik, kuchenka mikrofalowa, zmywarka itp.), jak i mniejszych, ale przechowywanych na wierzchu – tostera, ekspresu do kawy, sokowirówki, pojemnika na chleb, opiekacza, blendera czy innych – wedle uznania i potrzeb. Jeśli chodzi o kwestię pierwszą – w kuchniach o wystroju tradycyjnym często stosuje się ozdoby z motywami warzywno-owocowymi: naklejki, tapety czy akcesoria kuchenne z pomidorkami, jabłkami i innymi tego typu ozdóbkami.

Do kuchni nowoczesnej tego typu dekoracje zazwyczaj nie pasują. Tu skupiamy się więc raczej na punkcie drugim i dobieramy meble oraz sprzęty tak, aby tworzyły spójną całość. Obecnie nietrudno jest wybrać sprzęt kuchenny o satysfakcjonujących nas parametrach tak, aby jednocześnie pasował wyglądem do wystroju kuchni – oferta różnej maści akcesoriów i urządzeń AGD jest na tyle szeroka, że do każdego wnętrza da się coś dopasować. Szczególnie istotne jest to w przypadku dużych sprzętów – np. wygląd lodówki czy piekarnika stanowi niezwykle istotny element wyglądu całej kuchni – jednak nawet drobne urządzenia, takie jak ekspres do kawy czy toster mogą przykuwać uwagę, jeśli są przechowywane na widoku i nie pasują kolorem czy kształtem do reszty aranżacji.