Łazienka to pomieszczenie pełniące w domu szczególną rolę

Łazienka to pomieszczenie pełniące w domu szczególną rolę oraz posiadające specyficzne właściwości. Z tego względu jej wykończenie stanowi całkiem osobny temat do zastanowienia. Oczywiście, aranżacji łazienki nie należy traktować po macoszemu. Nie jest to może pomieszczenie, w którym spędza się długie godziny, za to prawie każdy gość przynajmniej raz je odwiedzi.

Pamiętajmy również, że jest to miejsce wymagające szczególnej higieny – tym bardziej istotne jest jej odpowiednie wykończenie. W łazience – zwłaszcza nowoczesnej – najczęściej stosuje się kilka specyficznych materiałów: stal, szkło, płytki, dywaniki łazienkowe. Kolorystyka w większości przypadków jest skromna – składa się z dwóch, maksymalnie trzech kolorów, ewentualnie w różnych odcieniach. Zaleca się, aby kolorystyka i wystrój łazienki w jakiś sposób nawiązywał go wystroju całego mieszkania, np. przez zastosowanie podobnych kolorów czy specyficznych rozwiązań.

Dobrym pomysłem jest także dobór odcieni w zależności od wielkości łazienki – pomieszczenia o mniejszej powierzchni warto pomalować jaśniejszymi, pastelowymi kolorami dla wizualnego powiększenia, z kolei w dużych łazienkach można śmiało stosować odważne kolory – oczywiście, pod warunkiem odpowiedniego doboru odcieni. W kontekście wyboru farb pamiętajmy również o oświetleniu. Oświetlenie łazienki zwykle jest sztuczne, co najwyżej z drobnymi źródłami światła naturalnego. Z tego względu te same kolory na ścianach będą wyglądać inaczej niż w pokojach mocno oświetlanych przez okna.